Pino'nun Defteri

Ekinoks

Vaktin birinde, çölde kumlar üzerinde oturmuş meditasyon yapan bir bilgenin yanına yaklaşır birisi.
“Beni öğrencin olarak kabul et.” der.
Bilge ona bakar ve parmağıyla kumlar üzerinde düz bir çizgi çekerek,
“Kısalt!” der.
Kişi avuçlarıyla çizginin yarısını siler.
“Git, bir sene sonra tekrar gel.” der bilge.
Bir yıl sonra yeniden gelir kişi. Bilge, yine bir çizgi çizer.
“Kısalt!”
Kişi bu kez çizginin yarısını avucu ve dirseğiyle kapatır.
“Git, gelecek sene gel.” der Bilge.
Ertesi yıl bir araya geldiklerinde, bilge, tekrar kumların üzerine bir çizgi çeker ve kişiden onu kısaltmasını ister. Bu defa kişi,
“Bilmiyorum.” diyerek bilgeden cevabı kendisine söylemesini rica eder.
Bilge, çizginin yanına daha uzun bir çizgi çeker ve,
“Şimdi kısaldı.” der.
Alıntı

21 Mart, kadim kültürlerden bu yana baharın gelişinin kutlandığı gün olarak anlatılageliyor. Gün ve gecenin doğrusal akışta, nicelik bakımında eşit sayıldığı bir gün aynı zamanda. İlkbahar ekinoksu. Ve Terazi burcunda, 0 derecede bir dolunay ile doğa ana, uyanışın altını çiziyor.

0 derece başlangıç olarak kabul edilmekte. Şimdiye değin yolculuğunuzda aldığınız yola şöyle bir bakmak, yanınızda yörenizde yürüyenlere/engel olanlara/oyalayanlara bakmak için de tam zamanı. Astrolojik olarak dolunayı ve etkilerini okumak isterseniz, içinizi ısıtan birinin yazısını okumanızı öneririm.

İlkbahar ekinoksu, mitolojik öykülerden birinde, Persephone’un Hades’in yanından ayrılarak annesi Demeter ile buluştuğu gün olarak anlatılır. Bu buluşmanın sevinci, ilkbaharın yeryüzünde başlamasını sağlar. Bereketin artması, hasadın başlayabilmesi için harekete geçip tohumları toprağa ekmek gerek.

Korktuğunuzu biliyorum. Endişenin titreşiminizi düşürdüğünü, şüphelerde boğulduğunuzu da. Ve kendinizle baş başa kaldığınızda, habire ürettiğiniz bahanelerle, itinayla ördüğünüz duvarların üzerinize üzerinize geldiğini de. Zaman sizin, yaşam sizin, yol sizin. Bu gerçeği neşe ve kolaylıkla kabul etmeyi seçseydiniz nasıl olurdu?

Hep birilerini ya da bir şeyleri bekleyerek ertelediğiniz yaşam sizin. Bunun farkında mısınız? Ektiğiniz tohumları biçtiniz, biçmeye devam ediyorsunuz. Tam da şimdi, başlangıçlar zamanında yeni, verimli ve kendiniz için tohum ekseniz nasıl olurdu? Doğa da sizi harekete geçmeye çağırıyor. Rüzgârın sesini dinlemek, bir ağacın gövdesine sarılmak, denizde yalınayak yürümek ilham olacaktır size. Doğanın bir parçası olduğumuz gerçeğini alıp kucaklamayı seçseydiniz nasıl olurdu?

Açığa çıkan ne varsa, şifalanmasını seçerseniz öyle de oldu. Açılan tüm boşluklar ilahi ışıkla dolsun. Varlığınız kıymetli. Her birinizi esenlik ve sevgiyle selamlarım.
Cesaret, umut, sevgi ve ışıkla…

error: Content is protected !!