Pino'nun Defteri

Yaşamı Yeniden Kucaklamaya Hazır mısınız?

En çılgın hayallerinizin ötesinde cesursunuz ve korkakmış gibi davranıyorsunuz.
Gary Douglas

Dün, Aslan-Kova aksında süregelen tutulmaların sonuncusu yaşandı. Tabii ki dolunay eşliğinde. Kanlı, Kurtlu Ay Tutulması adı verilmiş olması ürkütmesin sizi. Görselliği ve kuzey yarımküre kurtlarının verdiği tepki nedeniyle öyle deniyor. Sembolik olarak anlam yüklemeye çalışanlar olmuştur elbet. Hep dediğim gibi, iç sesinize güvenin.

Aslan burcunun 0 derecesindeki tutulmada, Güneş Kova burcunun ilk derecesindeydi, Merkür ve Pluto eşlik ediyor, Uranüs ile Neptün bir yerlerden göz kırpıyordu. Bu şenlikli tabloyu, enerjisi içinize sinen birisinden okuyabilirsiniz. Bakış açılarını kendinizin yapmadan elbette.

Mutluluğun niteliğini tartarak almaya ne zaman başladınız? Bu mutluluktur, bu değildir tanımlarını kimlerden aldınız? İçinizi ısıtan bir fotoğraf, yüzünüze gülümseyen güneş ya da yüzünüzü öpen yağmur, bir bardak sıcak çay, yolculuğa çıkmak, uzun süredir çalıştığınız bir işi başarmak, çimenlerde yalınayak yürümek… Sizi neyin mutlu ettiğine baktınız mı? Gerçekten? Belli belirsiz bir gülümseme ya da bir kahkaha. Andaki mutluluğu yaşamayı seçseydiniz nasıl olurdu?

Hayatınızı başkalarının bakış açılarıyla, yargılarıyla sürdürmeye, tepkilerinizi ertelemeye daha ne kadar devam edebilirsiniz? Ertelediğiniz tepkiler içinizde birikerek ani bir patlamaya dönüşmeye, kırmaya, dökmeye meyillidir. Daha ötesinde sağlığınızı etkiler. Hayatınızı başkalarının onayını bekleyerek sürdürmeye çalışırsanız, o yaşadığınıza sizin hayatınız diyebilir misiniz?

Daha önce de konuştuk, gücünüzü elinize alın ya da aldığınızın farkında olun. Yaşam bir gül bahçesi gibi. Özenmek, yorulmak, sevmek, olduğu gibi görmek, akışta kalmak gerekiyor. Güzellikler yaratabilirsiniz, verimsiz bir bahçe yaratabilirsiniz, olmadı diye dizinizi dövebilir ya da yeniden deneyebilirsiniz. Neşe ve kolaylıkla olmasını seçip harekete geçseniz nasıl olurdu?

‘Kader iradesi olana yol gösterir, olmayanı önünde sürükler.’ Seneca

Bahçe sizin, yaşam sizin, yolculuk sizin. Her birimizin zorlukları, zayıflıkları elbet var. Bunların farkına varabilmek, dönüştürmek de yolculuğumuzun parçası. Yaşamınızın hangi döneminde olursanız olun, bulunduğunuz an kendinizi, bahçenizi, yolculuğunuzu yeniden sevmek, kurmak, onurlandırmak ve coşkusunu duyumsamak vaktidir.
Cesaret, umut, sevgi ve ışıkla…

error: Content is protected !!