Evde Sinema

Agora

Bugün biraz geç kaldım. Hemen başlayalım mı?

Bu hafta seçtiğim film oldukça etkileyici aslında. M.S. 391 yılının İskenderiye’sinde geçiyor ve bilinen ilk kadın matematikçi, astronom, filozof Hypatia’nın yaşamını merkeze alarak öyküsünü aktarıyor.

Hypatia, öğrencileriyle bilim ve felsefe tartışmakta, değerli el yazmalarının da olduğu bir kütüphaneden yararlanmaktadır. Genç kadın güzel ve ilgi çekicidir aynı zamanda.

Söz konusu dönemde Romalılar da gelmiştir. Gelen sadece onlar değildir. Din baskısı da kente gelmiştir. Din üstünden yürütülen iktidar savaşları da…

Oldukça dramatik olayların geçtiği filmin baş rollerinde Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac var. Yönetmen koltuğunda ise Şilili Alejandro Amenábar oturuyor. 2009 yapımı ve çeşitli festivallerde En İyi Yönetmen, En İyi Film dalları da dahil olmak üzere ödüller aldı.

Annem filmi izlerken tanıdık olaylar ve tiplemelerin dikkatinizi çekeceğini belirtti. Mutlaka izlenmesi gerek dedi. Filmin görsel efektlerini yapan ekip, gece göğünü tam da zaman akışına uygun olarak, yıldız çizelgesi programı kullanarak hazırlamış.

Şimdilik bu kadar. Beğenen, paylaşan, kaydeden gönülleriniz şen olsun.
Sevgiler…

error: Content is protected !!