2021 Notları

Aralık 2021

Aralık 1

“Amacım gördüğümü ve hissettiğimi en iyi ve yalın biçimde kâğıda dökmek.”

Ernest Hemingway
Türkçeleştirme: Pino Mac

Yaşamımızı yalın hâlde sürdürmeyi çoğunlukla kenarda bırakıyoruz, değil mi? Oysaki sadelik, yaşamınıza neşe katmanıza, daha dingin olmanıza yardımcı olur.

Yazılarımdan birinde anonim bir deyiş paylaşmıştım: ‘Yaşamınızın sanatçısı sizsiniz. Boya fırçalarınızı kimseye vermeyin.’

Kış geliyor. Dar alanda sıkışmış hissettiğinizi biliyorum. Kendi yaşamınızın sorumluluğunu almayı ötelediğinizi de… Bugün seçimlerinizi gözden geçirmeye, hangilerinin size hafif hissettirdiğine dikkat etmeye ne dersiniz?

Cesaret, umut, şefkat, sevgi ve Işıkla…

Aralık 7

“Neyin mümkün olduğunu duymanızı sağlayacak sessizliği almaya gönüllü müsünüz?”

Gary Douglas
Türkçeleştirme: Pino Mac

Beynin işi düşündüklerinizi yapmak, onları gerçek kılmaktır. Düşüncenize dikkat edin denmesinin esas nedeni budur.

Beyniniz işlevlerini yerine getirirken, daha önceden edindiği deneyimleri/filtreleri/kısayolları kullanır. Önyargı olarak ifade ettiğimiz algı biçimi devreye girer.

Einstein’ın şu sözü geldi aklıma: ‘Delilik sürekli aynı şeyleri yapıp, her defasında farklı sonuçlar beklemektir.’ Oysaki evrenin sonsuz olasılıklar denizinde, önceden yaşanmışlıklarla kafamızda oluşturduğumuz kimi kalıpların dışında pek çok farklı seçenek mevcut. Bunları algılayabilmek için de kimi zaman kafamızda sessizliğe ihtiyaç var.

Access’i sevme ve kullanma nedenlerimden biri de bu sessizliği sağlamaya katkı olması. Bir Bars seansı sonrasındaki dinginlik deneyimlemeye değer.
Aşk’la…

Aralık 12

“Kalbin güzel yanlarından biri, onunla yaratabiliyor olmamızdır.
Hem kendimiz hem de diğerleri için yürek sıcaklığı ve umut yaratabilme yetisi her birimizin içinde.

Bir diğerine merhamet etmeyi ya da özen veya nezaket göstermeyi seçtiğimiz her defasında, daha uyumlu bir dünya ve derin kalp bağlantıları yaratmaya yardım ediyoruz.”

Ayşe Nilgün Arıt (Türkçeleştirme: Pino Mac)

Mutlu pazarlar:)

Aralık 21

“Umarım başına güzel şeyler gelir ve umarım ki bunlar olduğunda, her birine layık olduğuna inanırsın.”

F. E. Marie
Türkçeleştirme: Pino Mac

Kaç defa mutlu olacağınız, tadını çıkaracağınız ya da kendinizi takdir veya tebrik edeceğiniz yerde, içten içe ‘bunu hak etmiyorum’ diyerek kendinizi baltaladınız?

Kendinizin en acımasız yargıcı olarak yaratımınızı engellediğinizin ayırdına varmak yaşamınızda fark yaratır mıydı?

Başlangıçlar gününde neşe ve kolaylıkla ışığa dönüşümü seçer misiniz? Şimdi.
Cesaret, umut, şefkat, sevgi ve Işıkla…

~~~

Başlangıçlar gününde ağaç şeklinde tasarlanmış anonim bir alıntıdan çeviriye eklemeler yaparak bir derleme paylaşacağım.

Bugün hem Nardugan hem Kış Gün Dönümü. Yılın bitmesine de bir nefeslik vakit kaldı. Bu süreçte:
Bir kavgayı sonlandırın. Unutulmuş bir arkadaşı arayın. Şüpheden kurtulun ve yerini güvenin almasına izin verin. Bir sevgi mektubu yazın. Biraz değer, kıymet, hazine paylaşın. Yumuşak bir yanıt verin. Bir sözünüzü yerine getirin. Zaman bulun. Kinden vazgeçin. Bir düşmanı bağışlayın. Dinleyin. Hatalıysanız özür dileyin. Anlamaya çalışın. Diğerlerinden talep ettiklerinizi gözden geçirin. Önce bir başkasını düşünün. Nazik olun, anlayışlı olun. Şükredin. Biraz gülün. Biraz daha gülün. Minnettarlığınızı gösterin. Bir çocuğun yüreğiyle sevindirin. Bir yabancıyı hoş karşılayın. Yeryüzünün güzelliği ve harikalığından keyif alın.
Sevginizden söz edin.
Yeniden söz edin.
Bir kez daha söz edin.

Niyet her daim esastır can. Yürekten, vicdanla niyet etmeli. Bulunduğun yerde dik dur, derin nefes al. Her ‘an’da seçim yapabilirsin.

Cesaret, umut, şefkat, sevgi ve Işıkla…

Aralık 31

Biraz önce ‘başardık, 2022 yılına merhaba’ diye bir tümce gördüm. Doğrusal zaman akışına göre bitirmenin eşiğinde olduğumuz bu yılda, yaşamlarımızda pek çok değişiklik oldu. Bizi zorladı. Yüzleşmeye, değişmeye, dönüşmeye… 2021’e dair paylaşmak istediklerinizi yoruma yazın lütfen.

Bu ve geçen yıl bize şunu öğretti temelde: Ya bildiğini sandığın şeyi aslında bilmiyorsan? Ya göründüğünden farklıysa? Tam da bu nedenlerle lütfen sorun, araştırın. Tek kaynakla yetinmeyin. Bulduklarınızı sentezleyin. Daha da önemlisi iç sesinize kulak verin.

Gelelim yeni yıla. Ekilenin biçileceği bir yıl olduğu söyleniyor. Benim anımsatmak istediğim ise sonsuz olasılıkların var olduğu, beyninizin kalıplar ve ön yargılarla sizi kısıtlamasına izin vermemeniz gerektiği.

Dileğim toprakla köklenmeniz, havayla esnemeniz, suyla dinginleşmeniz, ateşle coşmanız. Ruhunuzla bağınızı güçlendirin. Yolcu odur aslında, biliyorsunuz.

Hz. Ali’nin sözleriyle tamamlayayım:
Derdin kendindendir bilmiyorsun,
derman yine sendedir görmüyorsun,
koskoca alem içinde yerleştirilmiş,
sen kendini hâlâ küçük bir şey mi zannediyorsun?

Size hep yazıyorum, kim olduğunu hatırla.

Cesaret, umut, şefkat, sevgi ve Işıkla.
Mutlu yıllar…

Pınar Elif Karabal

error: Content is protected !!