İzlencelik

Avatar: Son Hava Bükücü

Avatar: Son Hava Bükücü adlı animasyon dizinin, peşi sıra gelen bir başka çizgi dizi -Korra-, yapılan film, “live action” uyarlama olarak türlendirilmiş dizi, çizgi romanlar ile genişlemiş bir evrende, Aang Efsanesi olarak bilinir hâle gelmesi olağan sanırım:)

Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko tatafından yaratılan animasyon, 2005-2008 yılları arasında yayınlanmış. Üç cilt 61 kısımdan oluşan dizinin, bir de 15 dakikalık, sonradan yayınlanmış bir pilot bölümü de var.

Emmy ödüllü, yüksek puanlı animasyonun senaryo ekibinde, yaratıcılarının yanı sıra Aaron Ehasz, John O’Bryan, Elizabeth Welch Ehasz da bulunuyor.

Yüz Yıl Savaşının ardından, Güney Su Kabilesinin sakinlerinden iki kardeş Katara ve Sokka, balık avı sırasında buz kütlesinin içinde donup kalmış bir çocukla karşılaşırlar. Buz dağının içindeki çocuk Aang, aslında 112 yaşındadır ve geride kalan son Hava Bükücüdür. İki kardeş yanlarındaki bu Hava Gezgini ile Güney Kutbunda sıkışıp kalmış köylerine döndüklerinde, onun umudun kendisi olduğunu fark edeceklerdir. Çünkü o Avatar’dır ve geçmişte barış içinde yaşayan dört ulus arasında yeniden dengeyi sağlaması beklenmektedir. Bunun için dört temel elementi bükmede ustalaşmalıdır.

Çok geçmeden Avatar’ı bulmak üzere görevlendirilmiş olan, Ateş Ulusunun sürgün prensi Zuko, köye baskın yapıp Aang’i götürür. İki kardeş uçan bizon Appa ile Aang’i kurtarır ve onunla birlikte yolculuğa çıkar. Yolculuk sırasında küçük ailelerine uçan lemur Momo, Toprak Bükücü Toph, Kyoshi Savaşçısı Suki de katılır. Bu her biri için macera dolu, kendilerini dönüştürecekleri bir süreçtir. Amcası General Iroh ile birlikte onların peşine düşen Prens Zuko dahil…

Doğu felsefelerinden ve dövüş sanatlarından izler taşıyan bu animasyon dizi, eğlencenin yanı sıra ilham olacak deyişleri, iç ısıtan öyküleri ile de seviliyor. Bizim evde genellikle öğle yemeklerinin eşlikçisi;))

Ortalama 23 dakikalık dizi hafta sonu maratonu için uygun.

Mutlu pazarlar, sevgiler…

error: Content is protected !!