Kitaplıktan

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare’in en renkli ve eğlenceli oyunlarından biri. Kitap bir oyun metni ancak annem okurken epey eğlenmiş.

Kitabın girişinde, aynı zamanda orijinalinden çevirisini yapan Özdemir Nutku’nun kaleme aldığı giriş yazısı, oyunu ve oyunun öyküsünü paylaşıyor okurla.

Shakespeare bu komedyasında bir aşk öyküsünü, o dönemde pek revaçta olan cin ve peri masallarını kullanarak anlatır. Ve çağdaş oyunlara parmak ısırtacak
imgesel tasarımlar ve sınırsız bir hayal gücünün
yaratabileceği fanteziler üretmiştir. Oyun aşk üzerine kurulmuş olsa bile, bu eserinde de birey ve toplum eleştirisini ihmal etmemiş, kendi dönemindeki amatör oyuncuların bir taşlamasını da oyun içinde oyun halinde Bir Yaz Gecesi Rüyası’na yerleştirmiştir.

Kimileri oyunun, aşkın her hâlini anlatan tümceler içerdiğini belirtmiş. Dönemin toplum ve doğa olaylarına da gönderme yapan oyun, pek çok defa farklı yorumlarla sahnelenmiş.

Kitap olarak farklı basımları bulunsa da, kütüphanemizde Türkiye İş Bankası Yayınlarının Hasan Ali Yücel klasiklerinden çıkmış olanı var. Annem ciltli kitapları ayrı bir sevdiğinden, ciltli kapak almış. 112 sayfalık kitap çabucak okunabiliyor.

Bugünlük de bu kadar. Beğenen yüreğiniz, paylaşan parmaklarınız dert görmesin.
Sevgiler…

error: Content is protected !!