Kitaplıktan

Çocuk Kalbi

Çocuk Kalbi, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in imzasının taşıyan, 1886 yılında tamamlanmış bir kitap. Çocuk klasikleri arasında sayılan eser, pek çok dile çevrilmiş ve ülkemizde de farklı yayınevlerinden basılmış.

Kitap Torinolu bir ilkokul öğrencisinin ders yılını, yine öğrencinin ağzından anlatıyor. Enriko’nun okul yaşamını bir günlük biçiminde okumak oldukça keyifli. Güncenin içinde Enriko’ya annesi, babası ve ablasının yazdığı öğüt niteliğinde mektuplar ile “ayın öyküsü” başlığı ile serpiştirilmiş dokuz kısa öykü de var.

Yazarın bu kitabı kendi oğlunun günlüklerinden esinlenerek yazdığı belirtiliyor. İnsanlık adına iyiye, güzele, doğruya yer vermeyi ilke edinmiş yazarın gezi kitapları da bulunuyor. Türkiye ve İstanbul gezilerini anlattığı, iki ciltlik Constantinopoli-1879 bunlardan biri.

Eserin dönemin getirdiği temaları içerdiğini de belirtmek gerek. İtalyan Birliği bunların başında geliyor. Elbette bununla sınırlı değil. Vatan sevgisi, arkadaşlık, insan ve toplum yaşamı da değindiği konulardan.

Bizdeki baskısını bulamadım. Annemin bu kitaptan söz ederkenki gülümsemesi görülmeye değer. Onun okuduğu, uzun soluklu ilk kitaplardan olabilir:)

Kitabı alırken çevirmen ve yayınevi konularında tercihinize göre, kıyaslayarak bir seçim yapabilirsiniz. Bu haftalık bu kadar. Okuyan gözleriniz, beğenen parmaklarınız, paylaşan gönülleriniz dert görmesin.
Sevgiler…

error: Content is protected !!