Pino'nun Defteri

Dönence

Sabahın sahibi vardır.
Gün daima bulutta kalmaz.
Nâzım Hikmet Ran

Bugün kış gün dönümü. Yılın en uzun gecesinin ardından günler uzamaya başlayacak. Pek çok mitolojik kaynakta ışığın ya da güneş tanrısının doğumu olarak aktarılagelmiştir. Ve Oğlak’tadır denir. Hemen ardından da Yengeç’te dolunay bekliyor bizi. Hem de başlangıç derecesinde. Astrolojik yönden ayrıntıları okumak isterseniz, size sıcak gelen birini seçmenizi öneririm.

Yıl biterken böylesi güçlü başlangıç sembollerine biraz kulak vermek gerek. Zorlu bir yıl akışı geçirdik. Süreçte gidenler, gelenler, arada kalanlar oldu. Bu yeni başlangıç bize, önümüzdeki yıl için tohumlarımızı ekmemizi, artık birbirimize katkı olmadığımız ilişkilerimizi bırakmamızı söylüyor. Bu yolculuk sizin, bu yol sizin, seçimler sizin. Lütfen artık yolculuğunuzun sorumluluğunu alın. Bu yıl yaşadığınız pek çok zorluk sizi kendi gücünüzü kullanmaya itti aslında. Bu gerçeği kucaklasanız nasıl olurdu?

Düşüncelerinizi ektiğiniz toprağınızı temizleyin, fiziksel çevrenizi temizleyin, sadeleşin. Havalandırdığınız, yabani otları ayıkladığınız toprağınıza yeni tohumlar ekin. Yeni yılda ne yaratmak istersiniz? Suyun enerjisi de sizinle. Derin bir nefes alıp yüreğinizi dinginleştirin. Dinleyin, dinleyin, dinleyin.

Bu aralar kendiniz için ne yaptığınızı soruyorum ara sıra. En son ne zaman bir masal okudunuz? Ne zaman sözcüklerin sizi başka diyarlara taşımasına izin verdiniz? Ruhunuzun kanatlarına takılıp en son ne zaman dans ettiniz? Bir sahlep içip içinizi ısıttınız mı mesela? Bir kedi ya da köpeği görüp gülümsediniz mi? Ya kendinizi yargılamadan, kendinize küsmeden bir gün geçirdiniz mi?

Bir kapı kapandığında bir kapı açılır. Bitişler her zaman başlangıca açılır. Şefkati kucaklayın. Yüreğinizi dinleyerek yeni yollara gitmeye, konfor alanınızdan çıkmaya gayret gösterin. Yolculuğunuzun kahramanı, sahibi, hizmetkârı sizsiniz. Mutlu olun. Kendinize ve dünyaya en büyük katkınız bu olur. Lütfen anımsayın ki mutluluk salt bir sonuç değil hemen her zaman ona yürüdüğünüz yoldur.

Yolculuğunuzu, seçimlerinizi saygıyla selamlarım. İyi ki buradasınız.
Cesaret, umut, sevgi ve ışıkla…

error: Content is protected !!