Kitaplıktan

Dört Kişilik Bahçe

Bu haftaki seçimim meraklıları için gibi görünebilir. Yazar Murathan Mungan, kitabın önsözünde, üniversite master bitirme tezi olan “Aynı Malzemenin Üç Ayrı Türde Yazılması ve Yazarlık Sorunları İncelenmesi” başlıklı çalışmasını temel aldığını belirtiyor.

Radyo oyunu, film senaryosu ve uzun hikâye olarak Dört Kişilik Bahçe’yi okuma olanağı sunuyor kitap. Aslında yazar bu metne radyo oyunu olarak başlamış. Sonra da belirttiği bağlamda bunu bir proje olarak düşünüp kitap hâline getirmiş.

Bir konakta yaşayan Fatma Aliye, annesi Afife Reşat, annesinin babası Server Nüvit Paşa, kızkardeşi Talia ana karakterler. Satırların akışında Fatma Aliye’ye ve diğerlerine eşlik ederken, değişim, köklere bağlılık, toplumun yapısı, kültürel ve farklı nesillerin bakış açılarını görmek, insan ilişkilerini gözlemlemek olası. Kitabın kapanış sayfası, uzun hikâye biçiminde yazılanın bitimi oldukça çarpıcı.

Kitabı yazar olanların, olma niyetindekilerin, farklı türde yazmak isteyenlerin mutlaka okuması gerek. Elinizdeki malzemeyi türe göre nasıl kullanacağınızı, nerelerde ne gibi eklemeler yapmanız gerektiğini de aktarıyor.

Annem kitap hâlâ satışta mı diye baktı, bulunabiliyormuş. Sahaflara ya da kütüphanelere de bakabilirsiniz elbette. Bizdeki 2021 basımı, 252 sayfa ve Metis Yayınlarından çıkmış. (Aramızda kalsın, annem ilk kitabını birine “kaptırdığı” için ikinci kez almış:)

Kendinize iyi davranın. Gönderimi beğenip paylaşmayı da unutmayın.
Sevgiler…

error: Content is protected !!