Pino'nun Defteri

Güz Ekinoksu

Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.
Anonim

Yaz sıcaklarında şikayet eden edene iken, bir anda mevsim bitti ve dönüşümün öncülü güz, eşiğimizden geçiverdi. Hasadı işaret eden sembollerin ön plana çıktığı bu dönem, kadim zamanlarda da Mabon olarak kutlanmaktaydı.

Güneş’in 0 derece Terazi burcuna geçtiği bugün, Ekinoks günü. 0 derece başlangıçlara işaret eder, daha önce değinmiştim. Yeni tohum ekmek, yeni bir kitaba başlamak, egzersiz yapmak, toprakla buluşmak için güzel bir gün. Hava elementinin de desteğiyle nefes egzersizi şahane olur örneğin. Yalınca açık havada gözlerinizi kaparatarak nefesinize odaklandığınızda, bunun katkısını beden, zihin ve ruh sacayağınızda hissedeceksiniz.

Gelelim bu yazıyı yazmamdaki esas amaca. Başkalarının mutsuzluk ölçüsü senin mutluluk değerini belirlemez can. Bu şekilde olmamalı. Senden başarısız, senden mutsuz birisi var diye bu seni başarılı ve mutlu kılmaz.

Başarının ölçütü mevcut sistemin araçlarıyla ölçüldüğü için kendini zaman zaman at yarışında göz bağı takılmış, koşturup duran atlar gibi hissediyorsun, biliyorum. Sistem insanları buna zorluyor çünkü. Ve “motivasyon” başlığı altında sana hep geride kalanları, onların nasıl “ezik” olduğunu gösteriyor, kafana kakıyor. Aslında başarı senin mutluluğunla ilintili. Bunu hiç düşündün mü?

Mutluluk içten gelir can. Hiç dışarıda şen şakrak gülüp oynayan, yalnız kaldığında içi çıkarcasına ağlayan insaların hikâyelerini duydun mu? Hatta yaşamına son verenlerin? Mutluluk bir iksir değil, dışarıdan alamazsın. Nasıl mutlu olacağını sana ben de söyleyemem. Bu senin yolculuğun, senin seçimlerin, hatırladın mı? Yalnızca önerilerde bulunabilirim. Bakış açını değiştirdiğinde, nefesine odaklandığında bunun sana alan açarak farklı bir duruma geçebileceğini anımsatabilirim yalnızca.

Sen değiştiğinde can, suya atılan taşın oluşturduğu dalgacıklar misali, bu değişim yayılır. Hepimiz öyle ya da böyle bağlıyız, anımsadın mı? Yaydığın titreşimle uyumlanır çevren. Hepsini bir gecede yap demiyorum. Adım adım ilerleyebilirsin. Bu sana, bana, hepimize katkı olur.

Cesaret, umut, şefkat, sevgi ve Işıkla.

Pınar Elif Karabal

error: Content is protected !!