Kitaplıktan

Hobbit

Hobbit, efsanevi Yüzüklerin Efendisi’nin çıkış kitabı. J. R. R. Tolkien’in çocuklarına anlattığı masalları bir araya getirmesiyle ortaya çıkan, cüceler, elfler, korkutucu goblinler, büyülü bir seyahat içeren kitap ilk defa 1937’de basılmıştı.

Kitabın üçleme hâlinde sinemaya uyarlanmasına insanların neden sinirlendiğini, kitabı okuduktan sonra anlamış annem. Gereksiz yerlerin altı çizilmiş, şişirilmiş filmlerde dedi.

Sakin ve huzurlu bir Hobbit köyü olan Shire’da yaşayan Bilbo Baggins, kapısına dayanan davetsiz misafirler sayesinde huzur dolu yaşantısını bırakıp tehlikelerle ve fantastik olaylarla dolu bir yolculuğa atılır. Savaşçı cücelerden, bir büyücüden ve bir Hobbit’ten oluşan bu grubun amacı, Ejderha Smaug tarafından istila edilen Erebor’un kurtarılmasıdır. Erebor tahtının varisi ve cesur bir cüce olan Thorin Meşekalkan, gruba tehlikeli yolculuk boyunca liderlik eder.

Kütüphanemizde bulunan edisyonun kapak görseli, Tolkien’in ilk basım için hazırladığı şömiz tasarımdan alınmış. Yazarın çizdiği illüstrasyonlar da kitapta yer alıyor. İthaki Yayınları’ndan çıkan ciltli edisyon, 2017 basımı ve 425 sayfa.

Filmleri izlediyseniz kitabı da mutlaka okuyun. Ya da kitabı okuyup filmleri boş verin:)

Takip etmeyi, gönderimi beğenmeyi, paylaşmayı atlamayın.
Sevgiler…

error: Content is protected !!