Evde Sinema

Komşum Totoro

Komşum Totoro, Stüdyo Ghibli’nin baş yapıtlarından biri. Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği film, 1988 yapımı.

Film 1950’lerin Japonya’sında geçiyor. Üniversitede profesör olan Tatsuo, kızları Satsuki ve Mei ile birlikte, karısının tedavi gördüğü hastaneye yakın olan eski bir eve taşınır. Evde susuwatari adı verilen ve aydınlık yerlerden karanlık yerlere geçerken görülebilen küçük, karanlık, toz benzeri ev ruhları yaşamaktadır. Küçük Mei, resimli kitabındaki trol olduğunu düşündüğü Totoro ile karşılaşır, arkadaş olur. Satsuki de yağmurlu bir akşam onunla tanışır. Bu büyük ve sevimli ruh, Kedi Otobüse biner. (Kedi Otobüs. Neden bu filmi seçtiğimi anladınız sanırım:) Filmin ilerleyen sahnelerinde kızlar da bu otobüsle annelerini ziyarete gider.

Miyazaki Japonya’da geçecek “keyifli, harika bir film” yapmak istiyordu ve bu filmin, izleyicilerini eğlendirmesi, onlara dokunması, ancak sinemadan çıktıktan uzun süre sonra da onlarla kalması fikriyle yola çıkmıştı. Ve bu fantastik animasyon, onun kariyerinde kilometre taşı oldu.

Gişede başarı kazanan bu ödüllü animasyonu ailecek izleyebilirsiniz. İçinizi ısıtacak akışı, merakınızı uyandıracak fantastik ögeleri var.

Gönderiden ayrılmadan önce beğenmeyi, beni takip etmeyi, paylaşkan olmayı unutmayın.
Sevgiler…

error: Content is protected !!