2023 Notları

Mart 2023

Art: Claude Monet, Coquelicots

Mart 5

“Sözcüklerin titreşimini ve ortaya çıkardıklarını gözünüzle görseydiniz, daha dikkatli kullanırdınız.”

Pınar Elif Karabal

Dilinden düşene, zihninden süzülene, gönlünden geçene dikkat et can.

Kavrayış ötelendikçe, kavranması kaçınılmaz olana direnç gösterdikçe, kavraman gereken kendini ifade etmek için gücünü artırır.

“Gündem”e düşüp de kendinin ya da kolektifin gündemini kaçırma can. Ve sakın ola kendini azımsama.

Cesaret, umut, şefkat, sevgi ve Işıkla…

Mart 17

“Kuantum teorisi bize, birbirine dolanmış iki kuantum nesnesi arasında anlık bağlantılar olduğunu söyler, tıpkı elektronlar gibi. Işık hızından daha hızlı değil ama herhangi bir mesafede, anlık bağlantı. Öyleyse mesafe ve yer anlamsız. Aslında ayrılık yok. Kuantum düzleminde, teorik olarak, her şey birbirine bağlıdır. Yani okyanus, Satürn, güneş ışığı, Satürn’ün halkaları… Ben ve sen… Hepimiz biriz.”

Alıntı
Türkçeleştirme: Pino Mac

Her zerre birbirine bağlı. Kimi zaman kavraması zor gelse de gerçek budur can. Sıklıkla yazarım, ayrı gayrılık yanılsamadır. Öyleyse, “öz”den BİR olduğumuzu aklımızda tutarak, bağlarımızın ayırdında olarak “an”da akışta olsak nasıl olurdu?
Neşe ve kolaylıkla…

Mart 21

Bahar Ekinoksu başlangıçların altını çiziyor. Başlangıç varsa elbette bitiş de var. Bunca zamandır söze döktüm, iniş çıkışlı lunapark treninde gibiyiz diye, en son fırtınanın gözünde durun demiştim…

Gökyüzü yeni olanaklara işaret ediyor. Kaos yaratıcılığa gider can, buradan ne çıkaracağın, nereye varacağın ise tamamen sana bağlı.

Baktığını gör can. Kavrayışını farklı bakış açılarıyla genişlet. İç sesinin rehberliğini yadsımayı bırak.

Yolculuklar değerli can. Tıpkı seninki gibi, tıpkı benimki gibi. Yolun varış noktasından daha güzel olduğunu tüm varlığınla duyumsadın mı hiç? Belki de ayırdına varmanın vakti gelmiştir. Yaşam “an”larda can. “An”da ne yaşıyorsan farkında ol. Hangi duyguyu deneyimliyorsan farkında ol. Ve sonra akışta devam…

Cesaret, umut, şefkat, sevgi ve Işıkla…

Mart 28

“Yıldızlar her an gökyüzünün içine kendilerini çizen harfler gibidir. Dünyadaki her madde işaretlerle doludur. Tüm olaylar eşgüdümlüdür. Tüm ögeler birbirine bağlıdır. Her ne varsa birlikte nefes alıp verir.”

Plotinus
Türkçeleştirme: Pino Mac

Carl Sagan der ki, DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtalarımızdaki karbon çöken yıldızların içinde yapılmıştır, bizler yıldız materyalinden yapılmayız.

Ayrı gayrılık yanılsamadır can. İçine bak. Bütünlüğün ayırdına varacaksın. Okyanusa giden nehirdeki damlanın akıştaki coşkusunu ve dinginliğini duyumsayarak…

Cesaret, umut, şefkat, sevgi ve Işıkla…

Pınar Elif Karabal

Art: Claude Monet, Coqulicots

error: Content is protected !!