Kitaplıktan

Mürebbiye

Paris’te sefalet dolu bir hayattan İstanbul’a uzanan hikâyesiyle Anjel, Dehri Efendi’nin desteğiyle mürebbiye olur. Dönemin çocukları için en uygun eğitim metodu olarak görülen birebir eğitim modelini uygulaması umulmaktadır. Ancak genç kadın eline geçen parayla emellerine ulaşamayacağını fark ettiğinde, olayların seyri değişir.

Akıcı anlatımı, sahneyi seren betimlemeleriyle Hüseyin Rahmi Gürpınar, edebiyatımızın önemli isimlerinden. Mizahi üslubu, inceden eleştirileri ustalıkla sergiliyor. Zaten 1899’da kitaplaştırılan Mürebbiye, usta yazarın ilk büyük eseri olarak kabul ediliyor.

Kitapta yalıya gelen Fransız mürebbiye odağında, toplumun ahlaki ve sosyal ikiyüzlülüklerini farklı yaş, fiziki özellikler, konum sahibi erkekler üzerinden anlatıyor.

Annem bu kitabı yürüyüş yaparken dinleyerek bitirdi. Yer yer gülmekten kendini alamadığını da belirtti:) Dinlediği kitap aynı zamanda Karbon Kitaplar tarafından basılmış. Kütüphanemize ise bir başka basımını, Bilgi Yayınevi’nin bastığını almayı düşünüyor.

Okuyan gözleriniz, beğenen elleriniz, beni takip eden gönülleriniz dert görmesin.
Sevgiler…

error: Content is protected !!