Kitaplıktan

Uzak Noktalara Doğru

Cemil Kavukçu, Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden biri. En bilinen öykü kitaplarından olan Uzak Noktalara Doğru, 1996 Sait Faik Hikâye Armağanı ödüllü. Yazar da 1987 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü sahibi.

Kitapta Perişanız Gecenin Karanlığında ve Uzak Noktalar ana başlıkları altında toplanmış öyküler var. Fethi Naci bu kitap üzerine yazdığı yazıda, yazarı tam bir anlatı ustası olarak tanımlamış. Kitabın tanıtım yazısından bir parça paylaşmak isterim:

“Cemil Kavukçu, değişik kurgulu, buruk bir tat bırakan öykülerinde, okuru, nasıl bir serüvene doğru sürükleneceğini bilemediği bir yolculuğa çıkarıyor. Öykünün, bittiği yerde başladığı izlenimini ediniyor okur ve yazarın bıraktığı yerden alıp sürdürmek istiyor öyküyü. Kesin bir sonuca bağlanamayan dertler, düşler, umutlar dile getiriliyor bu öykülerde. Ders vermeye kalkışmıyor yazar, yol göstermek istemiyor; anlatımı paylaşması, öyküyü sürdürmesi için kışkırtıyor sanki okuru. Kendilerine doğru yolculuklar tasarlayan insanların öyküsü anlatılıyor kitap boyunca; kimi öykülerde hiç başlamıyor bu yolculuk, kimileriyse yarı yolda yitip gidiyorlar. Yolculuğu sürdürenlerin varacakları nokta ise belli değil.”

Annem kitabı, bir arkadaşının çocuğunun proje ödevi kapsamında okumuş. Öğrenciyle karşılıklı kitabı konuşmaktan keyif almış. Taşra insanının handiyse tekdüze yaşamını renklendirme çabalarını anlayışlı bir gülümsemeyle anımsadığını söyledi.

Bizdeki basım 5. Baskı ve Haziran 2010 tarihli. Can Yayınlarından çıkan kitap 128 sayfa. Tam da baharın bu kararsız havaları sürerken, güzel bir okuma olduğunu da söyledi annem.

Şimdilik bu kadar. Kendinize iyi davranın.
Sevgiler…

error: Content is protected !!