Kitaplıktan

Yürüyen Şato

Yürüyen Şato deyince, elbette aklımıza Miyazaki’nin efsanevi animasyon filmi Howl’un Yürüyen Şatosu geliyor. Bu kitap tam da o filmin temel aldığı öyküyü barındırıyor.

Üçlemenin ilki olan bu kitap, 1986 yılında basılmış. Yazarı Diana Wynne Jones, Neil Gaiman tarafından son kırk yılın en iyi çocuk kitabı yazarı olarak tanımlanıyor. İngiliz yazar fantastik romanlar, kısa hikâyeler yazmış.

Sophie Hatter üç kız kardeşin en büyüğü olmak gibi kara bir talihe sahiptir, öyle ki kısmetini aramak için evinden bile ayrılamamaktadır. Ancak farkında olmadan Çöl Cadısı’nın hiddetini üstüne çektiğinde, korkunç bir büyünün etkisi altında kalır: O artık yaşlı bir kadındır. Bu berbat durumdan kurtulmanın tek yolu, tepelerde durmadan hareket eden bir şatodan, Büyücü Howl’un şatosundan geçmektedir. Sophie büyünün bozulmasını sağlamak için kalpsiz Howl’la başa çıkmaya, bir ateş ciniyle pazarlık yapmaya ve Çöl Cadısı’yla karşı karşıya gelmeye mecburdur. Bu macera sırasında Howl’un -ve kendisinin- bilinmeyen ve olağanüstü yanlarını keşfedecektir.

Mizah ve aşk içeren büyülü bir yolculuğa davet eden sayfalar, keyifli bir okuma deneyimi için sizi bekliyor.

293 sayfalık basım İthaki Yayınlarından 2010 yılında çıktı.

Şimdilik bu kadar. Kendinize iyi davranın, beni izlemeye devam edin.
Sevgiler…

error: Content is protected !!