La Magia Lanterno

Jane Austen Kitap Kulübü

Karen Joy Fowler’ın aynı adlı kitabından uyarlanan film, 2007 yapımı. Kitap ise 2004 yılında basılmış ve 13 hafta New York Times çok satan kitaplar listesinde yer almış.

Önce filmi izleyip ardından kitabı okudum. Bence iyi bir uyarlama olmuş. Sinematografik açıdan doyurucu, oldukça da eğlenceli bir film. Kitabı okuduğumuzda, karakterlerin hikâyelerinin geçmişleriyle beraber işlendiğini görüyoruz. Kurgu farklı aksa da temel olarak kitapta işlenen hemen her olayı filmde bulmak mümkün.

Filmin yönetmen koltuğunda Robin Swicord var. Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi (The Curious Case of Benjamin Button), Bir Geyşanın Anıları (Memoirs of a Geisha), Küçük Kadınlar (The Little Women), Aşkın Büyüsü (Practical Magic) gibi ses getiren filmlerin de yazarı olan yönetmen, bu filmin de senaryosunu yazmış.

Beş kadın ve bir erkekten oluşan kitap kulübü üyeleri, İngiliz yazar Jane Austen’ın tanınmış altı kitabını bireysel olarak okuyup beraber değerlendirmek amacıyla bir araya gelmiştir. (Burada eklemek isterim ki bundan sonra filmle ilgili ipuçları fazlaca olabilir. Yine de hem filmi izlerken hem de kitabı okurken eğleneceğinizden eminim.) Görünen amaç bu olsa da baskın bir karakter olan Jocelyn’nin, kocası Daniel tarafından terk edilen en yakın arkadaşı Sylvia’ya destek olma çabası ön plandadır. Hatta tek erkek üyeyi de “arkadaşına ayarlamak” niyetindedir. Gelin görün ki Grigg üç abla ile büyüyen, bilimkurgu seven, Jane Austen’dan tek satır bile okumamış bir erkektir ve kendi sınırlarını çizdiği bir yaşam tarzı vardır.

Kulubün diğer evli üyesi Prudie, Fransızca öğretmenidir ve sürekli Fransızca deyişler kullanmaktadır. Kocası Dean ve annesi ile bazı sorunları vardır. Yeri gelmişken filmde Dean’e biraz haksızlık edilmiş gibi algıladım kitabı okuduktan sonra. Bu dörtlüye Sylvia’nın kızı Allegra ile grubun en yaşlı üyesi Bernadette de eklenir. Her biri ayrı bir kitaptan sorumlu olacak, o kitap konuşulurken ev sahipliği yapacaktır. Şubat ayında başlayacak yolculuğun, yaz sonunda bitmesi planlanmaktadır. Emma, Mansfield Parkı (Mansfield Park), Northanger Manastırı (Northhanger Abbey), Gurur ve Önyargı (Pride & Prejudice), Aşk ve Yaşam (Sense & Sensibility) ile Persuasion (İkna) kitaplarının okuma süreci boyunca altı kişinin eş, sevgili, arkadaş, aile ilişkilerinde yaşadıklarına tanıklık ediyoruz. Sürecin işleyişinde ayın konusu olan kitaptan alıntılar, göndermelerle birlikte kitap kahramanlarının da değerlendirilişi hoş bir akış sağlıyor.

Samimi ve doğal oyunculukları ile insanı sarıveren oyuncuların listesini de ekleyeyim. Öncelikle kulüp üyeleri. Maria Bello (Jocelyn), Amy Brenneman (Slyvia), Emily Blunt (Prudie), Kathy Baker (Bernadette), Maggie Grace (Allegra), Hugh Dancy (Grigg) ile Jimmy Smits (Daniel) ve Marc Blucas (Dean).

Filmin müzikleri de epeyce keyifli. Açılışı sevilesi Paolo Nutini’den New Shoes ile yapan yönetmen, şehir yaşamında başınıza gelebilecek türlü küçük aksilikleri sergileyerek karşılıyor bizi örneğin. Şarkının üvertür olarak kullanıldığı ve filmin fragamanı şeklinde hazırlanmış halini de buradan izleyebilirsiniz.

Peynirli krakeriniz ve şarabınız, kahveniz ve kurabiyeniz ya da bir demlik çayınız eşliğinde izleyebileceğiniz keyifli bir seyirlik. Peşi sıra ya da önceden kitabını okumanızı da öneririm. Belki bir kitap kulubü kurmaya ikna olabiliriz.

error: Content is protected !!