Pino'nun Defteri

Yoldaysak

Dünyanın ucunda bir gül açılmış
Efil efil esen yele merhaba
Karanlığın sonu bir ulu şafak
Sarp kayadan geçen yola merhaba
Yaşar Kemal

Bir süre daha suskun kalmak istiyordum aslında. Gelin görün ki sözcükler paylaşılmak ister. Ve gelen kelâmı yazıya dökmek de benim erbablığım.

Ya şifa elinizdeyse? Paylaşır mıydınız? Kendinize katkı sağlar mıydınız? Paylaşırken yaftalayıp/yargılayıp “şu”, “bu” diye ayırım yapar mıydınız? Ayrışmayı nerede hayati kıldınız? Rüzgâr eken fırtına biçer güzel bir deyiştir. Bu süreç içerisinde tam da böyle. Niyetlerinizin mutlaka karşılığını göreceğiniz bir dönem.

Gerçekler söyleniyor. Huyudur, önünde sonunda ortaya çıkar. Mesele şu ki siz o gerçekle ne yapacaksınız? Pek çoğunuz görüyor/görmeyi seçiyor ancak, onunla ne yapacağını bilmiyor. Gördüğünüz gerçeğin varlığını kabullenmek, bu noktada, bir başlangıç olabilir mi?

Bu sıralar habire kendinizi sevmekle ilgili yazılara denk geliyorsunuz, değil mi? Durup baktınız mı şöyle bir, size bir şey söylemek istiyor olabilir mi diye? Algıda seçicilik olarak ifade ettiğimiz durumlarda bile, aslında iç sesiniz, yüksek benliğiniz ya da melekleriniz size bir şey fısıldıyordur. Yaradan bize şah damarımızdan yakındır. Hâl böyle iken, her birimiz yolda iken, öğrenmekteyken/deneyimlemekteyken kendimize düşman olmak niye? Nerde bir başkasını kendinizden kıymetli/değerli/yüce kıldınız?

Çiftliğinin penceresinden uçakları izleyen, pilot olmayı hayal eden bir çocuk varmış. Gözlemlediği uçağın pilotu ise çiftlik evini ve evine dönmeyi hayal ediyormuş. 
Yolculuğumuzun farkına varmayı seçsek nasıl olurdu? Zaman zaman kendimize, yolumuza, yolculuk arkadaşlarımıza küstüğümüz olmuyor mu? Elbette oluyor. Olanı olduğu gibi görmeyi/almayı seçmenin bize hediyesi nedir?

“Bütün olmak istiyorsan, eksik olmana izin ver.
Doğru olmak istiyorsan, eğri kalmana izin ver.
Dolu olmak istiyorsan, boş olmana izin ver.
Yeniden doğmak istiyorsan, ölmene izin ver.
Sana her şeyin verilmesini istiyorsan, her şeyi bırak.”
Tao Te Ching

Yollara, yolculara, yol arkadaşlarına selam olsun. Çok şükür. Açığa çıkan ne varsa, şifalanmasını seçerseniz, öyle de oldu.

Cesaret, umut, sevgi ve ışıkla…

error: Content is protected !!